BZV55B5V1 5.1 SMD Zener Diode
28.49 (Including tax)
  1. Vz – Zener Voltage: 5.1 V
  2. Package / Case: MINIMELF-2
  3. Pd – Power Dissipation: 500 mW
  4. Voltage Tolerance: 2 %
  5. Zener Current: 0.1 uA
  6. Zz – Zener Impedance: 35 Ohms
  7. Minimum Operating Temperature: – 65 C
  8. Maximum Operating Temperature: + 175 C
Discount per Bulk Quantity
QuantityDiscountPrice
5 - 105%27.06 (Including tax)
11 - 208%26.22 (Including tax)
21 - 4010%25.66 (Including tax)
41 - 10012%25.07 (Including tax)
Out of stock
This product is currently sold out.
No worries! Enter your email, and we'll let you know as soon as it's back in stock.
  • fast delivery Fast Shipping
    Get the Priority Shipping on Prepaid Orders
Prepaid Orders
  • normal shipping Normal Shipping
    Get Normal Delivery (Surface) with Cash On Delivery
COD Orders
20 People watching this product now!
SKU: rz2435461 Category:
Description
BZV55B5V1 5.1 Zener Diode
Applications:
  1. Low voltage stabilizers or voltage references
  2. Adapters
  3. Lighting application
  4. On-board DC/DC converter
Note: Actual product may vary from image in terms of color, Design.
Specifications and Features:
  1. Wide Zener voltage range selection: 2.4V to 75V
  2. VZ tolerance selection of ± 2%